G R A - L E C H

Jordanów 19a, 95-060 Brzeziny +48 46 874 25 18 gralech@gralech.com

Co zamiast altany w ogrodzie? - GRA-LECH

Namiot w ogrodzie zamiast altany

Co zamiast altany w ogrodzie?

2024-07-08 admin Comments Off

Architektura ogrodowa to znakomity dodatek do kwietnych rabat – czasami wystarczy prosta pergola, aby wprowadzić magię do ogrodu. Nie zawsze jednak mamy czas na konserwacje, albo po prostu szukamy innego rozwiązania. Zamiast altany warto rozważyć na przykład namioty ogrodowe.

Niektóre elementy architektury ogrodowej mają nie tylko funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim – użytkowe. Zalicza się do nich między innymi altany. Wyznaczają one nierzadko strefę relaksu, czy spotkań umieszczając w jej okolicy miejsce grillowe i ogniskowe. Co jednak, gdy altana nie jest w naszym guście?

Dlaczego warto wyznaczyć na ogrodzie strefy?

Bez względu na to, czy jesteśmy właścicielem małego, czy dużego ogrodu, warto podzielić go na pewne strefy. Dzięki temu utrzymamy na nim ład i porządek, w odpowiedni sposób dobierzemy też rośliny. Miejsca wypoczynkowe powinny być osłonięte przed okiem wścibskich sąsiadów, oferować zarówno wystawę na słońce, jak i cień. Strefy pozwalają też na dobór roślin – w miejscu, w którym bawią się dzieci unikamy miododajnych roślin, zaś mniej estetyczne miejsca obsadzamy roślinnością zimozieloną.

Strefowość ogrodu pozwala nam także na zbudowanie architektury ogrodowej, która może pełnić wiele funkcji. Wiele osób decyduje się na postawienie altan, dzięki czemu z powodzeniem można zadbać także o czystość i przechowanie na przykład rzeczy ogrodowych, jak poduchy, czy krzesła. Altany bywają jednak przytłaczające i są elementem architektury ogrodowej, który widzimy cały rok. Coraz więcej osób szuka alternatywy, która pełnić będzie podobne funkcje, ale będzie można ją złożyć czy przenieść.

Alternatywa dla altany – namioty ogrodowe

Dobrym rozwiązaniem w strefie wypoczynkowej są namioty ogrodowe. Podobnie, jak klasyczna altana są miejscem, gdzie możemy odetchnąć od upalnego słońca, ale też i schronić się przed deszczem.

Namioty ogrodowe mają również różne formy, dzięki którym możemy stworzyć w ogrodzie naprawdę zaciszne i przytulne miejsce. Takim przykładem są namioty aluminiowe – bez problemu ustawimy w nim kanapę czy stolik, a dzięki ochronie ścianek wypoczywać na świeżym powietrzu będzie mogli również w bardziej wietrzne dni.

Niewątpliwą zaletą namiotów jest też fakt, że są one proste w montażu i łatwe w utrzymaniu czystości. Możemy też dowolnie zmieniać ich położenie, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie są pewne, gdzie powinna finalnie znaleźć się strefa relaksacyjna.

Wreszcie, namioty ogrodowe można złożyć w dowolnym momencie – jeśli chcesz, aby twój ogród zimą mienił się tylko śnieżną bielą oraz zielenią roślin, zdecydowanie jest to rozwiązanie idealne dla ciebie.

Aby wypoczywać w ogrodzie kiedy tylko zechcesz, wcale nie musisz decydować się na stałą architekturę ogrodową – namioty to doskonała alternatywa, którą wkomponujesz w swój ogrodowy krajobraz.