G R A - L E C H

Jordanów 19a, 95-060 Brzeziny +48 46 874 25 18 gralech@gralech.com

Jak osłonić się przed słońcem w ogrodzie? - GRA-LECH

    You Are Currently Here!
  • Home
  • Bez kategorii Jak osłonić się przed słońcem w ogrodzie?
Ochrona przed słońcem

Jak osłonić się przed słońcem w ogrodzie?

2024-07-08 admin Comments Off

Coraz bardziej upalne lato sprawia, że szukamy nowych rozwiązań w naszych ogrodach, dzięki którym moglibyśmy znaleźć odrobinę wytchnienia przed palącym słońcem. Oprócz naturalnych sposobów, jak ucieczka pod rozłożyste korony drzew, w młodym ogrodzie warto postawić na parasole czy namioty.

Rok 2023 okazał się być najcieplejszym rokiem w historii Polski. Postępujące zmiany klimatyczne pozwalają nam założyć, że niestety, ale większość wakacyjnych miesięcy będzie nas atakować ponadprzeciętnymi temperaturami. Kilka upalnych dni jest dla nas świetnym wytchnieniem, ale gdy palące słońce atakuje nas już przez dłuższy czas, szukamy właściwej ochrony. Jak osłonić się przed słońcem we własnym ogrodzie?

Naturalne sposoby na ochronę przed słońcem

Planując aranżację ogrodu często pozbywamy się starych drzew, tymczasem w walce z upałami i suszą są one naszymi głównymi sprzymierzeńcami. I choć drzewa liściaste nie prezentują się tak okazale w okresie zimowym, to właśnie one znacznie lepiej niż drzewa iglaste, radzą sobie z wysokimi temperaturami.

Jeśli marzysz o naturalnym cieniu, postaw na drzewa, które dodatkowo są pożyteczne, jak klon czy lipa. W okolicach domu nie zalecamy sadzenia dębów czy brzóz, bowiem mogą one przysporzyć nam dodatkowego bałaganu.

Decydując się na drzewa, warto wziąć pod uwagę odmiany regionalne – daje to pewność, że się one przyjmą, a przy okazji idealnie wpiszą w krajobraz. Unikaj jednak sosen – choć są piękne, latem wytwarzają pyłek, który osiada na wszystkich krzesłach, zaś świerki przyspieszają osuszanie terenu i sprzyjają postępującej suszy.

Altanka – stylowa architektura ogrodowa

Doskonałym uzupełnieniem kwietnych rabat jest architektura ogrodowa. Zalicza się do niej również urokliwe altanki oraz pergole. Mogą one pełnić funkcje kwietników, wyznaczać miejsca wypoczynkowe, ale przede wszystkim stanowić doskonałą ochronę przed słońcem.

Wadą jest ich nieustanna konserwacja, a także fakt, że są one przywiązane do konkretnego miejsca – nie możesz zatem ustawiać ich tak, jak masz na to ochotę w zależności od swoich upodobań czy nastroju.

Namioty i parasole

Innym, ale równie skutecznym sposobem na ochronę przed palącym słońcem są namioty ogrodowe. To bardzo proste rozwiązanie, które zapewni nam odrobinę prywatności, a przy okazji ochronę przed palącym słońcem. Namioty są stosunkowo lekkie, możemy je zatem z powodzeniem przenosić w różne miejsca.

Namioty ogrodowe dodatkowo chronią przed deszczem – bez obaw możesz zostawić w nim poduchy czy inne ogrodowe akcesoria.

Alternatywą dla namiotów są parasole ogrodowe. To również niezwykle łatwe w obsłudze zadaszanie, które możesz ustawić przy stole, ale też i zabrać ze sobą na plaże.

Zarówno parasole, jak i namioty dają odpowiednią ochronę przed słońcem i pozwalają na chwilę wytchnienia. Pamiętaj jednak, aby nawet wypoczywając w cieniu parasola stosować właściwe filtry ochronne!