Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jak zabezpieczyć namiot ogrodowy przed wiatrem?
Rezygnujesz z rozstawienia namiotu ogrodowego w obawie przed wiatrem? Ta konstrukcja, o ile nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, to faktycznie narażona jest na zniszczenia i destabilizację. W starciu z wiatrem pomogą jej dodatkowe elementy wzmacniające – kotwiczące oraz obciążające i przytwierdzające ją lepiej do podłoża, na którym stoi.
Namiot ogrodowy a wiatr
Letni wypoczynek w ogrodzie szybko może zamienić się w pogoń za uciekającym parasolem czy pawilonem. Jeden mocniejszy podmuch może sprawić, że straci on swoją stabilność oraz przyczepność i w niekontrolowany sposób przemieści się. Przy okazji może ulec zniszczeniu, a także może uszkodzić inne elementy wyposażenia ogrodu, a nawet samego domu. Jak temu zapobiec? Doposażając namiot ogrodowy w stabilizatory, obciążniki, kotwice oraz ścianki boczne zmniejszające siłę podmuchów wiatru.
Zakotwiczenie namiotu do podłoża
Stawianie namiotu ogrodowego wymaga niewielkiej ingerencji w trawnik. Trzeba wkopać, przynajmniej na kilka centymetrów nóżki konstrukcji, aby zapewnić jej stabilność i ochronić przed wiatrem. Jednak czasem to nie wystarcza. Przy podmuchach przekraczających 60-80 kilometrów na godzinę, ważne jest zastosowanie dodatkowych wzmocnień.
Betonowe i stalowe obciążniki do namiotów
Szybkim i bardzo popularnym sposobem na obciążenie namiotu jest zastosowanie betonowych elementów z szczelinami. W te szczeliny wsuwa się nogi konstrukcji – zazwyczaj są kompatybilne z typowej wielkości elementami o szerokości od 30 do 50 mm. Wykonane z solidnego betonu klasy C30 i ważące nawet 15 kilogramów z dużą siłą przytwierdzają namiot do podłoża – betonowego, piaszczystego czy trawiastego.
Alternatywą dla obciążników betonowych są stalowe, które najlepiej sprawdzają się w połączeniu z parasolami. Można w nie wetknąć nogi, zapewniając im dodatkowe podparcie.
Wzmocnienia namiotów
Aby skutecznie ochronić namiot przed złożeniem się i załamaniem, trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienia. Są one wykonane z rurek aluminiowych lub stalowych i przeznaczone do zamontowania między nogami pawilonu.